Lista pacijenata koji čekaju transplantaciju bubrega u Federaciji BiH je preduga i doseže brojku od 220! Ta poražavajuća cifra oboljele od ove bolesti, kojih je trenutno na dijalizi oko 2.000, natjerala je da se isključe s aparata te 25. i 26. oktobra izađu na proteste.
Kroz šta prolaze ovi pacijenti, ispričao je za „Avaz“ Ahmet Klepo, koji svaki drugi dan zbog svoje bolesti dolazi u Centar za hemodijalizu u Konjicu.
- Zadovoljan sam uslugom u Konjicu, ali život pacijenata na dijalizi je težak. Svaki dan vodimo borbu. Podržavam pacijente koji traže izmjenu i dopunu Zakona o transplantaciji organa i tkiva u FBiH. To bi mnogima olakšalo život i svakako smo to zaslužili – kazao je Klepo.
Kako je čekati na transplantaciju i ovisiti o dijalizi, dobro zna i Emina Ahmić-Pezer iz Zenice. On je na dijalizu počela ići u 31. godini. Kako nije imala nikoga od krvnih srodnika ko bi joj dao organ, gajila je slabe nade da bi mogla dočekati kadaveričnu transplantaciju i nastaviti normalan život. Ali, jedne večeri, nakon decenije odlazaka na dijalizu, zazvonio joj je telefon. Nađen je donor, a to je za nju značilo povratak u normalan život.
- Već godinu živim novi život, dišem punim plućima, funkcionišem. Tolike godine sam ovisila o dijaliznom aparatu. To je bolno, ne možete nigdje otići, a nakon dijalize osjećate se kao da ste bili u centrifugi - priča Ahmić-Pezer.
Kaže da su za sve zaslužni ljekari Kantonalne bolnice u Zenici koji su razgovarali s porodicom jedne stradale osobe, a njihova humanost i pristanak na doniranje organa spasili su joj život.
Mijenjati Zakon
Tomislav Žuljević, predsjednik Udruženja dijaliziranih i transplantiranih bolesnika FBiH, kaže da je ovim pacijentima jedini spas odgovor nadležnih koji trebaju usvojiti izmjene i dopune Zakona o transplantaciji organa i tkiva FBiH.
- Liste onih koji čekaju transplantaciju bubrega su duge, ali smanjuju se samo kada pacijent umre, jer ne dočeka donora – kaže Žuljević te podsjeća da će proteste održati pacijenti u Sarajevskom, Zeničko-dobojskom, Hercegovačko-neretvanskom te iz četiri grada u Tuzlanskom kantonu.
Podrška izlasku na ulice.
Lutvo Muflizović, koji dobro zna kako je ići na dijalizu, podržava proteste ovih pacijenata.
- Prije 31 godinu majka mi je donirala bubreg. Član sam donorske mreže, a u potpunosti podržavam hemodijalizne bolesnike u njihovim zahtjevima, jer i sam pripadam toj kategoriji – kaže on.
(24novosti/Avaz)