"Ne želim situaciju u kojoj bi EU bila sastavljena od 95 različitih država. Moramo izbjeći raskole i pukotine jer ih već imamo dovoljno", izjavio je predsjednik Evropske komisije Jean-Claude Juncker.
Među zemljama koje osuđuju proglašenje nezavisnosti Katalonije su Italija, Velika Britanija, Njemačka i Francuska. Da niko u EU neće priznati nezavisnost poručio je i predsjednik Evropskog parlamenta Antonio Tajani. Za većinu je sporno to što je proglašenje nezavisnosti uslijedilo uprkos zakonu i ustavu te odluci španskih sudova koji su referendum na kojem je izglasana nezavisnost proglasili neustavnim.
"Zabrinuti smo zbog situacije u Kataloniji koja se stvara zbog neustavne izjave Parlamenta. Suverenitet i integritet Španije su nepovredivi. Proglašenje nezvisnosti krši ove principe. Podržavamo Marriana Rajoya", saopćeno je iz Vlade Njemačke.
Podrška premijeru Španije stigla je i od francuskog predsjednika Emmanuela Macrona koji je poručio da će Francuska razgovarati samo sa Rajoyom.
Podrška premijeru Španije stigla je i od francuskog predsjednika Emmanuela Macrona koji je poručio da će Francuska razgovarati samo sa Rajoyom.
Članice EU se, ako i NATO, slažu da je Katalonija unutarnje pitanje koje treba riješti u okviru španskog ustava
Uprkos osudama, Katalonci koji su glasali za nezavisnost slave na ulicama uz pjesmu, ples i ovacije, a mnogi od njih nisu mogli zadražati suze radosnice. Podsjećamo, protiv nezavisnosti Katalonije glasalo je 10 zastupnika dok su dvojica bili suzdržani.
Izvor: klix.ba