U Parizu je 2. oktobra 2017. godine održan Prvi OECD Dijalog o politici migracije i razvoja, u čijem radu je učestvovala viša stručna saradnica u Sektoru za iseljeništvo Aiša Telalović. U okviru 4. sastanka Upravnog odbora Centra za razvoj OECD organiziran je Prvi dijalog o politici migracije i razvoja, u kojem su učestvovali predstavnici zemalja članica Centra za razvoj OECD, te, po pozivu organizatora, samo tri zemlje koje nisu članice Upravnog odbora tog tijela – Bosna i Hercegovina, Moldavija i Filipini, saopšteno je iz Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice. Bosna i Hercegovina bila je jedina pozvana zemlja iz bivše Jugoslavije. Razlozi za to su učešće Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice BiH u jednom od ključnih tekućih višegodišnjih projekata OECD o migraciji: „Indikatori koherentnosti politike migracije i razvoja i institucija koje se bave migracijom i razvojem“ i odlične dosadašnje saradnje kontakt osobe sa voditeljima projekta.
U okviru sesije 4, kao panelistica Telalović je ilustrirala obim migracije iz BiH podacima o postojećem broju iseljenika, popisima stanovništva 1991. i 2013. godine, opisala velike talase prisilne i ekonomske migracije iz BiH u prethodna dva stoljeća, naglasila da je, po prvi put – 20 godina nakon završetka rata u BiH, Vijeće ministara BiH usvojilo, na prijedlog Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice BiH, Politiku o saradnji BiH sa iseljeništvom, te da slijedi izrada Strategije saradnje s iseljeništvom i drugih stubova javne politike u toj oblasti.
Telalović je pozvala EU i sve multilateralne aktere da obrate pažnju na prioritete zemalja porijekla migranata na Zapadnom Balkanu i pomognu u pozicioniranju migacije i razvoja u okviru javnih politika upravljanja migracijom u tom dijelu svijeta. Dodala je da činjenica da EU migraciona politika prioritetno želi razviti kapacitet za uređenu radnu i drugu imigraciju, što zemlje Zapadnog Balkana razumiju i slijede, ne znači da prioritet bavljenja pitanjima ogromnog iseljeništva iz ovih zemalja treba zanemariti. Na kraju ove sesije zaključeno je da su regionalni pristup, odnosno koordiniran pristup svih donatora i ključnih multilateralnih aktera, izuzetno važni, te da je učešće svih institucija vlasti u zemlji porijekla – od države do lokalne zajednice i obrnuto, ključno za uspjeh javne politike bilo koje zemlje u oblasti migracije i razvoja, saopšteno je.
(24novosti/BHDijaspora.net)