Polaganjem cvijeća i učenjem Fatihe, danas je na Šehidskom mezarju Kovači obilježena 14. godišnjica smrti Alije Izetbegovića, prvog predsjednika Republike Bosne i Hercegovine, javlja Anadolu Agency (AA).
Polaganjem cvijeća i učenjem Fatihe, danas je na Šehidskom mezarju Kovači obilježena 14. godišnjica smrti Alije Izetbegovića, prvog predsjednika Republike Bosne i Hercegovine, javlja Anadolu Agency (AA). Cvijeće su položile brojne delegacije državnog, federalnog i nižih nivoa vlasti u BiH, predstavnici diplomatskog kora, boračkih udruženja, članovi Stranke demokratske akcije (SDA) i drugi. Član Predsjedništva BiH Bakir Izetbegović izjavio je da se mnoge poruke njegovog rahmetli oca i danas se čine aktuelnim.
“Što je zanimljivo Alija Izetbegović je preselio prije 14 godina, ali još uvijek živi kao mislilac, lider. Vidi se to i prema reakcijama onih koji ga ne vole, ali još više po reakcijama onih koji ga vole”, pojasnio je Izetbegović.
Podsjetio je da se o njemu snimaju serije i da se i prema tome može zaključiti da je on još uvijek itekako aktuelan.
“Obratio bih pažnju na njegovo djelovanje jer je on činio sve da se spasi bivša Jugoslavija, BiH, da se spasi mir, da ne dođe do rata, da se prihvate rješenja makar i nepravedna i bolna za bh. patriote, ali da prestane ubijanje u ovoj zemlji. A tokom rata da se sačuva supstanca BiH”, istakao je Izetbegović.
Mišljenja je da nema dovoljno svijesti o takvom djelovanju Alije Izetbegovića od svih naroda u BiH. Član Predsjedništva BiH je podsjetio i na posjetu tadašnjeg predsjednika Vlade Republike Turske Recepa Tayyipa Erdogana rahmetli Aliji Izetbegoviću koji mu je, kako je kazao, BiH ostavio u emanet.
“Jedan do posljednjih razgovora rahmetli Alije Izetbegovića bio je sa Recepom Tayyipom Erdoganom. On je u njemu prepoznao budućeg jakog lidera i ostavio mu je u emanet brigu za BiH. Mislim da Erdogan itekako dobro nosi taj emanet”, rekao je Izetbegović posjetivši na pregovore oko gradnje autoputa Sarajevo-Beograd.
Šefik Džaferović, potpredsjednik SDA i zamjenik predsjedavajuće Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine poručio je da je Alija Izetbegović nesumnjivo najznačajnija ličnost u novijoj historiji BiH.
“Zauvijek će ostati nepobitna istina da je pod vodstvom Alije Izetbegovića država BiH postala nezavisna, međunarodno priznata, samostalna, da je bosanski jezik dobio status kakav mu i pripada i da je bošnjačkom narodu vraćeno njegovo historijsko ime”, istakao je Džaferović.
To su, kako je kazao, činjenice koje će zauvijek ostati.
“Alija Izetbegović je bio državnik u najčasnijem smislu te riječi, bio je humanist, mislilac i poruke Alije Izetbegovića su i danas aktuelne kao i uvijek. Alija Izetbegović se zalagao za cjelovitu, demokratsku državu BiH, državu ravnopravnih naroda na svakom pedlju ove zemlje”, naglasio je Džaferović.
Danas, podsjetio je, postoje tendencije koje vrše udare na suverenitet BiH, sve su “izraženije prijetnje teritorijalnom integritetu BiH i jedinstvo na koje je pozivao rahmetli predsjednik je danas potrebnije skoro više nego ikada jer jedino jedinstvom probosanskih političkih snaga možemo dati adekvatne odgovore na izazove koji se odnose na državu BiH”. Cvijeće je položio i ambasador Republike Turske u BiH Haldun Koc kao i grupa turskih parlamentaraca. Među njima je bio i gradonačelnik Burse Recep Altepe koji je poručio da je danas važan dan i za Tursku, Bursu i zbog toga su danas tu.
“Alija Izetbegović je bio jedan od najvažnijih lidera za evropske muslimane. BiH je dio nas. BiH i Turska su stoljećima dijelili bol, tugu i sreću i mi želimo da bh. narod bude sretan, hrabar u budućnosti”, poručio je Altepe.
Alija Izetbegović bio je prvi predsjednik međunarodno priznate države Bosne i Hercegovine i vrhovni komandant Armije RBiH tokom agresije na BiH. Izetbegović je rođen 1925. godine u Bosanskom Šamcu. Odrastao je i školovao se u Sarajevu, gdje je i diplomirao na Pravnom fakultetu. Kao pravni savjetnik radio je u više sarajevskih preduzeća. Zbog svojih političkih opredjeljenja i djelovanja dva puta je zatvaran i osuđivan. U poznatom, politički montiranom “Sarajevskom procesu”, kao prvooptuženi u grupi od trinaest muslimanskih intelektualaca, osuđen je na 14 godina zatvora. Pokrenuo je formiranje Stranke demokratske akcije i na prvoj osnivačkoj skupštini SDA 25. maja 1990. godine postao njen prvi predsjednik. Nakon pobjede SDA na prvim višestranačkim parlamentarnim izborima 1990. godine, Izetbegović je izabran za prvog predsjednika Predsjedništva Republike BiH. Nakon prvih poslijeratnih višestranačkih izbora 1996. godine izabran je za člana, a potom i za predsjedavajućeg Predsjedništva BiH.
Nakon deset godina obavljanja funkcije člana Predsjedništva BiH, iz zdravstvenih razloga, 2000. podnio je ostavku na mjesto člana Predsjedništva BiH. Autor je većeg broja publicističkih radova, studija i knjiga koje su prevedene na više svjetskih jezika.
Povodom njegove smrti večeras će u Narodnom pozorištu u Sarajevu biti održana Akademija.